Paveldimos ligos

PRA - Progresuojanti tinklainės atrofija

dna_Small

 

Tai yra genetinė akių liga, kurios metu pažeidžiama tinklainė, vystosi tinklainės receptorinių ląstelių atrofija. Liga paveldima autosominiu recesyviniu būdu, išskyrus senuosius anglų mastifus ir bulmastifus, kurie liga perduoda autosominiu dominantiniu keliu bei Sibiro haskius ir samojedus, pas kuriuos ligos perdavimas susijęs su X chromosoma.

 

Klinikinis vaizdas varijuoja nuo aklumo naktį (vištakumas), esant blogam apšvietimui (lengvos formos atveju) iki visiško aklumo esant bet kokiam apšvietimui, tiek dieną, tiek naktį (pažengusios ligos metu). Patologija atsiranda abiejose akyse vienu metu. Vyzdžiai dažniausiai būna išsiplėtę ir savininkai pastebi šuns akių "blizgėjimą". Kai kuriose veislėse liga prasideda ankstyvame amžiuje (miniatiūriniai šnauceriai, koli, airių seteriai ir kt) dėl anomalaus ar sutrikusio fotoreceptorių vystymosi. Kitų veislių atveju (labradoro retriveriai, miniatiūriniai pudeliai, anglų ar amerikiečių kokerspanieliai ir kt) liga prasideda tik suaugusių amžiuje. Labradoro retriveriams naktinis aklumas stebimas 4-6 metų amžiuje, kuris pereina į visišką aklumą suėjus 6-8 metams. Retriveriams labiau būdinga centralizuota ligos forma, kuomet gana ilgai (kelis metus) išlieka periferinis regėjimas, tačiau yra gana ankstyvas centrinio regėjimo praradimas. Liga diagnozuojama oftalmoskopinio tyrimo metu.

 

Visais atvejais, progresuojant ligai, šuo tampa aklu, ir laiko tarpas nuo ligos diagnozavimo iki apakimo yra individualus, tačiau trunka mažiausiai apie 6 mėnesius. Nors specifinio šios ligos gydymo nėra, tačiau literatūroje rekomenduojamas maistas, gausus antioksidantų, kuris galėtų sulėtinti ligos progresavimą. Dauguma šunų oftalmologų tokioms priemonėms prieštarauja dėl mokslinių tyrimų stokos.

 

Visos Abisinų ir Somalio veislių katės, naudojamos veisimui, turi turėti sertifikatą, gautą iš veterinarijos gydytojo, besispecializuojančio akių ligose, kuris patvirtintų apie tai, kad šios katės neturi jokių PRA požymių. Jei katė ir toliau aktyviai veisiama, tokiu atveju kas du metus reikia pakartotinės apžiūros ir jos patvirtinimo. Jei katės PRA testo rezultatas teigiamas, ji negali turėti palikuonių. PRA taip pat gali sirgti ir daugelio veislių šunys.


PRA LT

 

Literatūros šaltiniai:

http://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_retinal_atrophy
http://www.netpets.com/dogs/healthspa/pra.html
http://www.animaleyecare.net/diseases/pra.htm
http://www.labbies.com/eye.htm

Atgal