Paveldimos ligos

Kačių kraujo grupių nesuderinamumas ir jo pasekmės

dna_Small

Dar visai nesenai kačių su skirtingomis kraujo grupėmis kergimo pasekmės buvo ignoruojamos ir tiesiog buvo minimi, kaip Fading Kitten Syndrome - staigios kačiukų mirties sindromas. Gimę sveiki ir iš pažiūros jokių problemų neturintys kačiukai staigiai nusilpsta ir miršta per pirmąsias 2-3 gyvenimo dienas. Viena dažniausių to priežastimi būna kačiukų ir jų mamos kraujo grupių nesuderinamumas. Todėl katės bei katino savininkas turėtų turėti bendrą supratimą apie kraujo grupių paveldimumą, jų nesuderinamumą, kaip elgtis kritinėse situacijose.

 

Tiriant kačių  kraujo grupių nesuderinamumą, buvo prieita naujos sąvokos: Feline Neonatal Isoerythrolysis - naujagimių kačiukų hemolizė. Kas tai? Nauja liga? Šito negali išgydyti tabletėmis, mikstūromis ar injekcijomis. Kuomet tai nutinka jūsų kačiukams, kai jie ima mirti... Tai siaubinga.

 

Feline Neonatal Isoerythrolysis - ką reiškia tas faktas? Tai - padidėjęs kraujo ląstelių (eritrocitų) irimas su hemoglobino išsiskyrimu į kraujo plazmą, kuris pasibaigia kačiukų mirtimi. 

1953 metais anglų  mokslininkai ištyrė bei nustatė kačių kraujo grupes ir jų paveldimumo ypatumus. Toliau, beveik tris dešimtmečius niekas neužsiėmė šiuo klausimu. Zoologai nemanė, jog tai svarbu kačių veisimo praktikoje. Tačiau 1981 metais Aueromo ir Bello vykdomi eksperimentai, įrodė šios problemos svarbą. Atlikus sergančiom katėm kraujo perpylimus, pavyko sustabdyti naujagimių kačiukų mirtį.

Kačių kraujo grupės paveldimos pagal Mendelio dėsnį. 

 

Šiai dienai yra išskirta trys kačių kraujo grupės:

  1. Kraujo grupė A, kuri suformuota per sekančią genų pora: A/A arba A/B, kur A - dominuojantis genas ir slopina B geno savybes.
  2. Kraujo grupė AB - labai reta ir iki galo neištirta. Atkreipkite dėmesį, jog AB kraujo grupė visiškai skirtinga, nei A/B.
  3. Kraujo grupė B - suformuota per B/B genų porą.

Kraujo grupių  nesuderinamumas ir jo pasekmės

Kraujo grupių nesuderinamumas gali turėti tragiškas pasekmes dviem atvejais. Pirma, katės-mamos ir naujagimio-kačiuko kraujo grupių nesuderinamumas, kuris veda prie kačiuko eritrocitų irimo ir jo mirties. Antra, kraujo grupių  nesuderinamumas, kuris pasireiškia perpilant kraują (transfuzija). Šiuo atveju gyvūnas yra kritiškoje būklėje, kas kartais baigiasi mirtimi. Apžvelgsime plačiau pirmąjį atvejį, kaip dažniausiai sutinkamą ir turintį reikšmę, kai kurių kačių veislių veisėjams. 

 

Katės ir jos kačiuko kraujo grupių skirtumas yra grėsmingas jos mažylio gyvybei tuomet, kai jo kraujo grupė A arba AB; o katės-mamos - grupė  B, katino-tėvo - grupė A. (žr. lentelę apačioje). Sutinkamai su paveldimumo dėsniais, kačiuko kraujo grupė identiška katino-tėvo kraujo grupei.  Vaisiui, esančiam gimdoje, kraujo grupės skirtumas nuo katės-mamos pavojaus nekelia. Nes per placentos sieneles motinos kraujo antikūniai, vykdantis vaisiaus eritrocitų  irimą, praktiškai nepatenka. Kačiukai gimsta visiškai sveiki, gimdymas būna be komplikacijų, tačiau per trumpą laiką pasireiškia šie negalavimai:

·     kačiukai staiga miršta jau pačią pirmą dieną, tarytum be jokios priežasties;

·     kačiukai per pirmas tris dienas atsisako žįsti motinos pieną, labai nusilpsta, jų šlapimas tampa rausvai-rudos spalvos (dėl suirusių eritrocitų patekimo ten), ir galiausiai jie po ilgų kančių miršta;

·     kačiukai vystosi normaliai, maitindamiesi motinos pienu, neturi jokių negalavimų, bet 1-2 savaičių amžiuje jiems apmiršta uodegos galiukas. 

 

Visų šių  susirgimų priežastis - motinos antikūnių, patekimas į jų kraują. Antikūniai gaminasi katės-motinos piene, ir tuo atveju, kai katės ir kačiukų kraujo grupės sutampa, tampa gyvybiškai svarbūs normaliam mažylių  imuninės sistemos funkcionavimui. Nežiūrint į tai, jog antikūniai - tai stambios molekules, jie prasisiurbia pro naujagimių kačiukų žarnyno sienelę ir patenka į kraujo srautą. Esant nesuderinamumui, motinos antikūniai, surišantys kraujo grupės A (tos, kurią turi kačiukas) eritrocitus, patenka į mažylio kraują ir iššaukia eritrocitų irimą. Raudonųjų kraujo kūnelių skaičius pas kačiuką sumažėja ir atsiranda anemija. Į šlapimą patenka baltymai, ko pasekoje pažeidžiami inkstai. Galiausiai visiškai sutrinka medžiagų apytaka. Visa tai lydi prie staigios kačiuko mirties. Rečiau atsitinka taip, kad kačiukas išgyvena kritinį periodą. Tuomet jam „tik" apmiršta uodegos galiukas. Ši kūno dalis randasi toliausiai nuo širdies, ir kraujas ten patenka per plonyčius kapiliarus. Todėl esant nesuderinamumui, palankiausiu atveju kraujotaka sutrinka tik ten, ir uodegos galiukas negavęs kraujo nuvysta. Kartais suserga ne visi kačiukai iš vienos vados, kiti išgyvena, nors irgi turi nesuderinamą kraujo grupę su motinos grupę. Tai paaiškinama žarnyno sienelių struktūros individualiomis savybėmis, kuri nepraleidžia grėsmingų motinos antikūnių į kraujotaką. Ypatingai retai visi kačiukai išlieka sveiki, kas būna, esant labai mažam antikūnių kiekiui katės-motinos piene. 

 

Ką daryti galimos grėsmės atveju?

Aišku geriausia būtų  veisėjams iš anksto žinoti savo augintinių kraujo grupes ir kergti tik gyvūnus su vienodomis kraujo grupėmis. Jeigu veisiamoje veislėje kraujo grupė B pasitaiko dažniau ir ši pora susikergia pirmą kartą, tam, kad išvengti nemalonumų, reikėtų iš karto gimus kačiukams, nustatyti jų kraujo grupę. Tam egzistuoja specialus testas. Testui pakanka vieno - dviejų kraujo lašų iš kačiuko virkštelės. Suaugusių kačių kraujo grupės nustatymo testas yra pigesnis ir labiau paplitęs. Reikia paimti 1-2 ml kraujo iš katės letenos. Kačiukus su nustatyta kraujo grupe A, reikia iš karto atskirti nuo motinos, jei jos kraujo grupė B, ir surasti jiems laikiną maitintoją - katę kurios kraujo grupė A (puikiausiai tiktų neveislinė naminė katė) arba maitinti kačiuką pačiam su  pieno mišinukais. Praėjus 2-3 dienoms po gimimo kačiukas jau galės žįsti savo motinos pieną. Šiam momentui mažylio žarnyno sienelės pralaidumas sumažėja tiek, kad motinos antikūniai negalės patekti į kačiuko kraują ir jo gyvybei niekas negrės. 

Jeigu nėra galimybės nustatyti naujagimių kačiukų kraujo grupę, egzistuoja sekantys variantai. Pirma, galima atskirti po pirmo maitinimo visus kačiukus nuo mamos 2-3 dienoms ir elgtis, kaip aukščiau išvardyta. Antra, galima atlikti šlapimo spalvos testą. Tam po pirmo maitinimo (pakankamai trumpo) kačiukams reikia masažuoti pilviukus, tuo stimuliuojant šlapimo išsiskyrimą. Šlapimą reikia permirkyti vatos krapštuku. Normalus šlapimas yra beveik bespalvis. Jeigu šlapimas rudos spalvos, tuomet kačiuko ir jo mamos kraujo grupės nesutampa. Šlapimas nusidažo į jį patekus suirusiems eritrocitams. Tokius kačiukus reikėtų atskirti nuo mamos.

 

Ar įmanoma naudoti veisime kates su kraujo grupe B?

Kraujo grupė  B nėra veislinės katės trūkumas. Tai toks pat jos ypatumas, kaip ir, pavyzdžiui, akių ar kailiuko spalva. Tokioms katėms tiesiog reikalingas didesnis veisėjo dėmėsis. Kadangi joms reikia labai kruopščiai rinkti partnerius. Jeigu katei nustatyta kraujo grupė B, tuomet kergimui reikėtų ieškoti katino su tokia pačia kraujo grupe. Jeigu tai neįmanoma, būtina pasiruošti atskirti naujagimius kačiukus nuo mamos kelioms dienoms. Veislinis katinas su kraujo grupė B yra idealiausias partneris bet kokiai katei, kaip ir katė su kraujo grupė A. Katinus su kraujo grupe A galima saugiai kergti su tokią pat kraujo grupę turinčia kate.

Kartais, siekiant tam tikro tikslo, veisėjams tenka kergti katę su kraujo grupe B ir katiną su kraujo grupe A. Tokiu atveju neretai apvaisinimas neįvyksta, nors abu gyvūnai sveiki ir normaliai išsivystę. Gamta tarytum priešinasi tokioms „santuokoms". 

 

Kaip vyksta kačių kraujo grupių paveldimumas  
KATĖ + KATINAS = KAČIUKAI
  

KATĖ

KATINAS

KAČIUKAI

А=А/А

А=А/А

А=А/А

А=А/А

А=А/В

А=А/А arba А=А/В

А=А/А

В=В/В

А=А/В

А=А/В

А=А/А

А=А/В arba А=А/А

А=А/В

А=А/В

А=А/А arba А=А/В и В=В/В

А=А/В

В=В/В

А=А/В В=В/В

В=В/В

А=А/А

А=А/В**

В=В/В

А=А/В

А=А/В** arba В=В/В

В=В/В

В=В/В

В=В/В

Tik kačiukams, pažymietiems **, pasireikš  nesuderinamumo požymis.

 

© Parengė ir išvertė Natalija Belova

Tesanee Abisinijos kačių veislynas

 

Atgal